Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Angelika Kauffmann Hall, Schwarzenberg
Hohenems
Hohenems
Markus Sittikus Hall, Hohenems
Markus Sittikus Hall, Hohenems
Schwarzenberg
Schwarzenberg
Markus Sittikus Hall, Hohenems
Markus Sittikus Hall, Hohenems
Schwarzenberg
Schwarzenberg
Garden at the back of the Markus Sittikus Hall, Hohenems
Garden at the back of the Markus Sittikus Hall, Hohenems

Filter programme / remove filter

Active filters:

April 2021

L’Orfeo Barockorchester
Reinhard Winkler
Michi Gaigg
wali.pix
28
April 2021
Wednesday · 08:00 pm
Orchestra concert

L’Orfeo Barockorchester · Michi Gaigg

Programm

Franz Schubert: Symphony No. 2 in B-flat, D 125; Symphony No. 5 in B-flat, D 485; Symphony No. 6 in C, D 589

 
L’Orfeo Barockorchester
Reinhard Winkler
Michi Gaigg
wali.pix
Ticket order
Yaara Tal & Andreas Groethuysen
Michael Leis / Sony
Sergey Malov
Julia Wesely
Raphaela Gromes
Christine Schneider

Yaara Tal & Andreas Groethuysen · Sergey Malov · Raphaela Gromes

Programm

Franz Schubert: Symphony No. 7 in B minor, D 759 „Unvollendete“; Symphony No. 8 in C, D 944 „Große C-Dur-Symphonie“

 
Yaara Tal & Andreas Groethuysen
Michael Leis / Sony
Sergey Malov
Julia Wesely
Raphaela Gromes
Christine Schneider
Ticket order
Golda Schultz
Dario Acosta
Sophie Rennert
Pia Clodi
Martin Mitterrutzner
Mladen Delic
Björn Bürger
Matthias Baus
Daniel Heide
Ulrike Mönnig

Golda Schultz · Sophie Rennert · Martin Mitterrutzner · Björn Bürger · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: Arias and duets from stage works, part songs and lieder

 
Golda Schultz
Dario Acosta
Sophie Rennert
Pia Clodi
Martin Mitterrutzner
Mladen Delic
Björn Bürger
Matthias Baus
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Minetti Quartett
Irène Zandel
30
April 2021
Friday · 04:00 pm
Chamber concert

Minetti Quartett

Programm

Joseph Haydn: String Quartet in G, op. 33/5

Franz Schubert: String quartet movement in C minor, D 703

Robert Schumann: String Quartet in A, op. 41/3

 
Minetti Quartett
Irène Zandel
Ticket order
Adam Laloum
Harald Hoffmann / Sony
30
April 2021
Friday · 08:00 pm
Piano recital

Adam Laloum

Programm

Franz Schubert: Sonata in C minor, D 958; Sonata in A, D 959; Sonata in B-flat, D 960

 
Adam Laloum
Harald Hoffmann / Sony
Ticket order

May 2021

Eliot Quartett
Andreas Kessler
Laurène Durantel
Pascal Gerard
Till Fellner
Gabriela Brandenstein

Eliot Quartett · Laurène Durantel · Till Fellner

Programm

Joseph Haydn: String Quartet in F minor, op. 20/5

Franz Schubert: String Quartet in G minor, D 173; Piano Quintet in A, D 667 „Forellenquintett“

 
Eliot Quartett
Andreas Kessler
Laurène Durantel
Pascal Gerard
Till Fellner
Gabriela Brandenstein
Ticket order
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Franziska Hölscher
Irène Zandel
Jens Peter Maintz
Mat Hennek
Daniel Heide
Ulrike Mönnig

Christoph Prégardien · Franziska Hölscher · Jens Peter Maintz · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: Piano trio movement in E-flat, D 897 „Notturno“; Erlkönig, Wandrers Nachtlied II, Fischerweise, Ständchen (D 957/4), Im Frühling, Die Mutter Erde, Nacht und Träume, Der Musensohn

Ludwig van Beethoven: Piano Trio in B-flat, op. 11 „Gassenhauer-Trio“; Cello Sonata in C, op. 102/1; British Folk Songs arranged for voice and piano trio (Sunset, Since Greybeards inform us, Come draw we round; Again, my lyre; Sally in our alley)

 
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Franziska Hölscher
Irène Zandel
Jens Peter Maintz
Mat Hennek
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Modigliani Quartett
Luc Braquet
Veronika Hagen
Harald Hoffmann
Clemens Hagen
unbezeichnet

Modigliani Quartett · Veronika Hagen · Clemens Hagen

Programm

Wolfgang Amadeus Mozart: String Quartet in E-flat, KV 160

Peter Iljitsch Tschaikowsky: String Quartet in E-flat minor, op. 30; String Sextet in D minor, op. 70 „Souvenir de Florence“

 
Modigliani Quartett
Luc Braquet
Veronika Hagen
Harald Hoffmann
Clemens Hagen
unbezeichnet
Ticket order
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
02
May 2021
Sunday · 04:00 pm
Lieder recital

Andrè Schuen · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: Über Wildemann, Der liebliche Stern, Lied eines Schiffers an die Dioskuren, Auflösung, Der Jüngling und der Tod, Erlkönig

Erich Wolfgang Korngold: Nachtwanderer, Sterbelied; Mond, so gehst du wieder auf; In meine innige Nacht, Was du mir bist, Das Ständchen

Thomas Larcher: Lieder on poems by W. G. Sebald (Austrian premiere)

Franz Schubert: Nach einem Gewitter, Wehmut, Nachtviolen, Im Abendrot

 
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
The Erlkings
Julia Wesely
26
May 2021
Wednesday · 08:00 pm
Lieder recital

The Erlkings

Programm

Franz Schubert: Selected Lieder

Robert Schumann: „Dichterliebe“, op. 48

 
The Erlkings
Julia Wesely
Ticket order
Konstantin Krimmel
Maren Ulrich
Joseph Middleton
Sussie Ahlburg
27
May 2021
Thursday · 04:00 pm
Lieder recital

Konstantin Krimmel · Joseph Middleton

Programm

Franz Schubert: „Die schöne Müllerin“

 
Konstantin Krimmel
Maren Ulrich
Joseph Middleton
Sussie Ahlburg
Ticket order
Samantha Gaul
De-Da-Productions
Ilker Arcayürek
Gillian Riesen
Ulla Hahn
Julia Braun
Kit Armstrong
Irène Zandel

Samantha Gaul · Ilker Arcayürek · Ulla Hahn · Kit Armstrong

Programm

„Es bleibt noch lange heute Abend hell“ – A poetic-musical journey through different worlds with Franz Schubert from the Water of Life into Space.
Lieder, music and texts by Franz Schubert, Franz Liszt, Johann Wolfgang von Goethe and Ulla Hahn, as well as lieder by Kit Armstrong on poems by Ulla Hahn (world premiere)
 
Samantha Gaul
De-Da-Productions
Ilker Arcayürek
Gillian Riesen
Ulla Hahn
Julia Braun
Kit Armstrong
Irène Zandel
Ticket order
Kit Armstrong
Irène Zandel
28
May 2021
Friday · 04:00 pm
Piano recital

Kit Armstrong

Programm

William Byrd: The Earl of Oxford’s March, The Earl of Salisbury Pavan & Galliards, The second Ground, Will you walk the Woods so wild

Franz Schubert: Four Impromptus, D 935

 
Kit Armstrong
Irène Zandel
Ticket order
Patrick Grahl
Kirsten Nijhof
Stuart Jackson
Gerard Collet Photography
Liviu Holender
Doris Wild / Salzburger Festspiele
Alexander Grassauer
Tori Morikawa
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Patrick Grahl
Kirsten Nijhof
Stuart Jackson
Gerard Collet Photography
Liviu Holender
Doris Wild / Salzburger Festspiele
Alexander Grassauer
Tori Morikawa
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Filippo Gorini
Ernesto Casareto
29
May 2021
Saturday · 04:00 pm
Piano recital

Filippo Gorini

Programm

Ludwig van Beethoven: Sonata in E-flat, op. 27/1 „Sonata quasi una fantasia“

Johannes Brahms: Seven Fantasies, op. 116

Franz Schubert: Sonata in G, D 894

 
Filippo Gorini
Ernesto Casareto
Ticket order
Aris Quartett
Simona Bednarek
Kit Armstrong
Irène Zandel
29
May 2021
Saturday · 08:00 pm
Chamber concert

Aris Quartett · Kit Armstrong

Programm

Franz Schubert: String Quartet in G, D 887

Johannes Brahms: Piano Quintet in F minor, op. 34

 
Aris Quartett
Simona Bednarek
Kit Armstrong
Irène Zandel
Ticket order
Ilker Arcayürek
Gillian Riesen
Simon Lepper
Robert Workman
30
May 2021
Sunday · 04:00 pm
Lieder recital

Ilker Arcayürek · Simon Lepper

Programm

„Path of Life“

Franz Schubert: Fischerweise, Liebhaber in allen Gestalten, An Silvia, Alinde, Willkommen und Abschied, Daß sie hier gewesen, Du bist die Ruh, Auf dem Wasser zu singen, Auf der Bruck, Die Sterne, Bei dir allein, Lachen und Weinen, Der Wanderer (D 493), Der Unglückliche, Strophe aus »Die Götter Griechenlands«, Du liebst mich nicht, An die Freunde, Des Fischers Liebesglück

 
Ilker Arcayürek
Gillian Riesen
Simon Lepper
Robert Workman
Ticket order
Daniel Müller-Schott
Christine Schneider
Kit Armstrong
Irène Zandel
30
May 2021
Sunday · 08:00 pm
Chamber concert

Daniel Müller-Schott · Kit Armstrong

Programm

Johannes Brahms: Sonata in E minor, op. 38

Franz Schubert: „Arpeggione Sonata“ in A minor, D 821

Johann Sebastian Bach: Sonata in G, BWV 1027

Camille Saint-Säens: Sonata in C minor, op. 32

 
Daniel Müller-Schott
Christine Schneider
Kit Armstrong
Irène Zandel
Ticket order
Aaron Pilsan
Marie Staggat
31
May 2021
Monday · 08:00 pm
Piano recital

Aaron Pilsan

Programm

Franz Schubert: Sonata in A minor, D 784

George Enescu: Romanian Rhapsody No. 1

Robert Schumann: Arabesque in C, op. 18;  Twelve Symphonic Etudes, op. 13

 
Aaron Pilsan
Marie Staggat
Ticket order

June 2021

Christian Gerhaher
Gregor Hohenberg / Sony
Gerold Huber
Marion Koell
19
June 2021
Saturday · 04:00 pm
Lieder recital

Christian Gerhaher · Gerold Huber

Programm

Franz Schubert: Der Schmetterling, Die Vögel, Die Berge, Der Knabe, Der Fluss, Das Mädchen, Die Gebüsche, Abendröte, Die Rose, Der Wanderer (D 649), Die Sterne (D 684), Prometheus, Mahomets Gesang (D 549), Ganymed, An Schwager Kronos, Wiedersehn, Lebensmelodien, Lob der Tränen, Die verfehlte Stunde, Abendlied für die Entfernte, Die gefangenen Sänger, An die Freunde, Abendstern, Sehnsucht (D 516), Liane, Gondelfahrer, Rückweg, Beim Winde, Abschied (D 475)

 
Christian Gerhaher
Gregor Hohenberg / Sony
Gerold Huber
Marion Koell
Ticket order
Apollon Musagète Quartett
Marco Borggreve
Alois Posch
unbezeichnet
Dejan Lazić
Lin Gothoni

Apollon Musagète Quartett · Alois Posch · Dejan Lazić

Programm

Franz Schubert: String Quartet in D, D 74; String Quartet in B-flat, D 112; Piano Quintet in A, D 667 „Forellenquintett“

 
Apollon Musagète Quartett
Marco Borggreve
Alois Posch
unbezeichnet
Dejan Lazić
Lin Gothoni
Ticket order
Streichquartett der Staatskapelle Berlin
Website
Elisabeth Leonskaja
Marco Borggreve

Streichquartett der Staatskapelle Berlin · Elisabeth Leonskaja

Programm

Franz Schubert: String Quartet in A minor, D 804 „Rosamunde“

Johannes Brahms: Piano Quintet in F minor, op. 34

 
Streichquartett der Staatskapelle Berlin
Website
Elisabeth Leonskaja
Marco Borggreve
Ticket order
Paul Lewis
Kaupo Kikkas
20
June 2021
Sunday · 04:00 pm
Piano recital

Paul Lewis

Programm

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio in B minor, KV 540

Joseph Haydn: Sonata in D, Hob. XVI:51

Franz Schubert: Sonata in B, D 575

Felix Mendelssohn Bartholdy: „Lieder ohne Worte“ (selection)

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata in A, KV 331 „Alla Turca“

 
Paul Lewis
Kaupo Kikkas
Ticket order
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Julius Drake
Marco Borggreve

Christoph Prégardien · Julius Drake

Programm

Franz Schubert: Die Nacht (D 358), Der Abend, Seufzer, Der Sänger am Felsen, Wiedersehn, Alinde, Der Alpenjäger, Freiwilliges Versinken, Auflösung, Trost, Wie Ulfru fischt, Nachtstück

Richard Wagner: »Wesendonck-Lieder« (Der Engel, Stehe still!, Im Treibhaus, Schmerzen, Träume)

Henri Duparc: Chanson triste, Soupir, Le Manoir de Rosemonde, Phidylé, L’invitation au voyage

 
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Julius Drake
Marco Borggreve
Ticket order
Tara Erraught
Kristin Speed
James Baillieu
Kaupo Kikkas
21
June 2021
Monday · 04:00 pm
Lieder recital

Tara Erraught · James Baillieu

Programm

Carl Loewe: Meine Ruh ist hin; Ach neige, du Schmerzensreiche;  Über allen Gipfeln ist Ruh, Der du von dem Himmel bist, Irrlichter, Hinkende Jamben, Das Pfarrjüngferchen, Süßes Begräbnis, O süße Mutter; „Frauenliebe“, op. 60

Franz Schubert: Ellens Gesang III „Hymne an die Jungfrau“, Lieder der Mignon aus Goethes „Wilhelm Meisters Lehrjahre“ (Kennst du das Land, D 321; Heiß mich nicht reden, D 877/2; So lasst mich scheinen, D 877/3; Nur wer die Sehnsucht kennt, D 877/4);  Auf dem See (D 543), Meeres Stille, An den Mond (D 259), Erlkönig

 
Tara Erraught
Kristin Speed
James Baillieu
Kaupo Kikkas
Ticket order
Hagen Quartett
Harald Hoffmann
Jörg Widmann
Marco Borggreve
21
June 2021
Monday · 08:00 pm
Chamber concert

Hagen Quartett · Jörg Widmann

Programm

Ludwig van Beethoven: String Quartet in F, op. 135

Franz Schubert: String Quartet in E-flat, D 87

Wolfgang Amadeus Mozart: Clarinet Quintet in A, KV 581

 
Hagen Quartett
Harald Hoffmann
Jörg Widmann
Marco Borggreve
Ticket order
Alfred Brendel
Benjamin Ealovega
22
June 2021
Tuesday · 11:00 am
Lecture

Alfred Brendel

Programm

„Goethe and Music“

 
Alfred Brendel
Benjamin Ealovega
Ticket order
Brenda Rae
Dario Acosta
Jörg Widmann
Marco Borggreve
Malcolm Martineau
Alessandro Moggi

Brenda Rae · Jörg Widmann · Malcolm Martineau

Programm

Franz Schubert: Suleika I, Das Mädchen, Gretchen am Spinnrade, Lambertine, Liane, Lied der Mignon »Nur wer die Sehnsucht kennt« (D 359), Suleika II, Der Hirt auf dem Felsen

Franz Liszt: Bist du!, Ich möchte hingehen, Die Loreley

Fanny Mendelssohn-Hensel: Wanderlied, Warum sind denn die Rosen so blass?, Wo kommst du her?, Die furchtsame Träne, Bergeslust

Richard Strauss: Fünf Lieder, op. 48 

 
Brenda Rae
Dario Acosta
Jörg Widmann
Marco Borggreve
Malcolm Martineau
Alessandro Moggi
Ticket order
Pavel Haas Quartett
Marco Borggreve
Boris Giltburg
Sasha Gusov

Pavel Haas Quartett · Boris Giltburg

Programm

Franz Schubert: Piano Trio in E-flat, D 929

Antonín Dvořák: Piano Quintet in A, op. 81

 
Pavel Haas Quartett
Marco Borggreve
Boris Giltburg
Sasha Gusov
Ticket order
William Youn
Irène Zandel
23
June 2021
Wednesday · 04:00 pm
Piano recital

William Youn

Programm

Franz Schubert: Sonata in A minor, D 537

Franz Liszt: „Après une lecture du Dante: Fantasia quasi Sonata“

Franz Schubert: Sonata in G, D 894

 
William Youn
Irène Zandel
Ticket order
Ian Bostridge
Sim Canetty-Clarke
Julius Drake
Marco Borggreve
23
June 2021
Wednesday · 08:00 pm
Lieder recital

Ian Bostridge · Julius Drake

Programm

Franz Schubert: Das Heimweh, Sehnsucht (D 879), Im Freien, Bei dir allein!, Der Wanderer an den Mond, Das Zügenglöcklein, Die Perle, Frei­williges Versinken, Der zürnenden Diana, Lied des Gefangenen Jägers, Normans Gesang, Der Wanderer (D 493), Hippolits Lied, An die Laute, An mein Klavier, Der Jüngling an der Quelle, Wie Ulfru Fischt, Schlaflied, An die Freunde, Das Lied im Grünen, Der Einsame, Im Abendrot

 
Ian Bostridge
Sim Canetty-Clarke
Julius Drake
Marco Borggreve
Ticket order
Alfred Brendel
Benjamin Ealovega
Peter Gülke
Isolde Ohlbaum

Alfred Brendel and Peter Gülke

Programm

»On musical interpretations«

 
Alfred Brendel
Benjamin Ealovega
Peter Gülke
Isolde Ohlbaum
Ticket order
Julia Fischer
Felix Broede
Alexander Sitkovetsky
Serban Mestecaneanu
Nils Mönkemeyer
Irène Zandel
Benjamin Nyffenegger
Tonhalle Zürich
William Youn
Irène Zandel

Julia Fischer · Alexander Sitkovetsky · Nils Mönkemeyer · Benjamin Nyffenegger · William Youn

Programm

Franz Schubert: Fantasy in F minor for piano four hands, D 940; „Arpeggione-Sonata“ in A minor, D 821; Piano trio movement in E-flat, D 897 „Notturno“;  Fantasy in C for violin and piano, D 934

 
Julia Fischer
Felix Broede
Alexander Sitkovetsky
Serban Mestecaneanu
Nils Mönkemeyer
Irène Zandel
Benjamin Nyffenegger
Tonhalle Zürich
William Youn
Irène Zandel
Ticket order
Krassimira Stoyanova
Johannes Ifkovits
Jendrik Springer

Krassimira Stoyanova · Jendrik Springer

Programm

Franz Schubert: Geheimes, Trockne Blumen, Gretchen am Spinnrade, Gretchen im Zwinger, Abendbilder, Die abgeblühte Linde, Abends unter der Linde (D 237), Die Allmacht, Ganymed, Abschied (D 578), Ungeduld, Ellens Gesang III „Ave Maria“

Alban Berg: „Sieben frühe Lieder“

Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Not a word, o my friend; Cradle song, It was in the early spring, Was I not a little blade of grass in the meadow?; Again, as before, alone; Does the day reign?

 
Krassimira Stoyanova
Johannes Ifkovits
Jendrik Springer
Ticket order
Mauro Peter
Franziska Schrödinger
Helmut Deutsch
Shirley Suarez
25
June 2021
Friday · 04:00 pm
Lieder recital

Mauro Peter · Helmut Deutsch

Programm

Franz Schubert: Der Wanderer an den Mond, Sehnsucht (D 879), Am Fenster, Die Taubenpost, Im Freien, Bei dir allein!, „Schwanengesang“ (Lieder on poems by Ludwig Rellstab and Heinrich Heine)

 
Mauro Peter
Franziska Schrödinger
Helmut Deutsch
Shirley Suarez
Ticket order
Julia Fischer Quartett
Irène Zandel
William Youn
Irène Zandel

Julia Fischer Quartett · William Youn

Programm

Franz Schubert: String Quartet in G, D 887

Robert Schumann: Piano Quintet in E-flat, op. 44

 
Julia Fischer Quartett
Irène Zandel
William Youn
Irène Zandel
Ticket order
Elias String Quartet
Kaupo Kikkas
Laurène Durantel
Pascal Gerard
Michael Collins
Alec Frank-Gemmill
Jen Owens
Robin O'Neill

Elias String Quartet · Laurène Durantel · Michael Collins · Alec Frank-Gemmill · Robin O'Neill

Programm

Felix Mendelssohn Bartholdy: String Quartet in A minor, op. 13

Franz Schubert: Octet in F, D 803

 
Elias String Quartet
Kaupo Kikkas
Laurène Durantel
Pascal Gerard
Michael Collins
Alec Frank-Gemmill
Jen Owens
Robin O'Neill
Ticket order
Regula Mühlemann
Henning Ross / Sony
Tatiana Korsunskaya
T + T Fotografie

Regula Mühlemann · Tatiana Korsunskaya

Programm

Franz Schubert: Viola, Im Frühling, Die Blumensprache, Frühlingsglaube, Der Knabe, Heimliches Lieben, Versunken, Die Liebende schreibt, Rastlose Liebe

Robert Schumann: Er ist‘s, Schneeglöckchen, Frühlingsnacht, Die Sennin, Aufträge, Lied der Suleika, Kennst du das Land, Die Blume der Ergebung; Röselein, Röselein; Frühlings Ankunft, Volksliedchen, Die Meerfee, Der Himmel hat eine Träne geweint, Mein schöner Stern, Singet nicht in Trauertönen

 
Regula Mühlemann
Henning Ross / Sony
Tatiana Korsunskaya
T + T Fotografie
Ticket order
Matthias Goerne
unbezeichnet
Leif Ove Andsnes
Özgür Albayrak
26
June 2021
Saturday · 08:00 pm
Lieder recital

Matthias Goerne · Leif Ove Andsnes

Programm

Franz Schubert: „Winterreise“

 
Matthias Goerne
unbezeichnet
Leif Ove Andsnes
Özgür Albayrak
Ticket order
Leif Ove Andsnes
Özgür Albayrak
27
June 2021
Sunday · 11:00 am
Piano recital

Leif Ove Andsnes

Programm

Wolfgang Amadeus Mozart: Fantasy in C minor, KV 475

Ludwig van Beethoven: Sonata in C minor, op. 13 „Pathétique“

Franz Schubert: Sonata in A, D 664

Antonín Dvořák: Poetic Tone Pictures, op. 85

 
Leif Ove Andsnes
Özgür Albayrak
Ticket order

August 2021

Andrea Lieberknecht
Mark Xiao
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Reiner Wehle
Marion Koell
Bruno Schneider
unbezeichnet
Dag Jensen
unbezeichnet
Antje Weithaas
Giorgia Bertazzi
Veronika Hagen
Harald Hoffmann
Mischa Meyer
Dávid Adorján
Knut Sundquist
Øivind Arvola

Andrea Lieberknecht · Sabine Meyer · Reiner Wehle · Bruno Schneider · Dag Jensen · Antje Weithaas · Veronika Hagen · Mischa Meyer · Knut Sundquist

Programm

Ludwig van Beethoven: Septet in E-flat, op. 20

Johannes Brahms: Serenade No. 1 in D, op. 11

 
Andrea Lieberknecht
Mark Xiao
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Reiner Wehle
Marion Koell
Bruno Schneider
unbezeichnet
Dag Jensen
unbezeichnet
Antje Weithaas
Giorgia Bertazzi
Veronika Hagen
Harald Hoffmann
Mischa Meyer
Dávid Adorján
Knut Sundquist
Øivind Arvola
Ticket order
Christiane Karg
Gisela Schenker
Wolfram Rieger
Daniel Pasche
21
August 2021
Saturday · 08:00 pm
Lieder recital

Christiane Karg · Wolfram Rieger

Programm

»Mother Earth«

Gabriel Fauré: „La chanson d’Éve“

Franz Schubert: Die Mutter Erde, An die Natur, Auf dem Wasser zu singen, Der Einsame, Im Abendrot, Der Flug der Zeit, Die abgeblühte Linde, Sehnsucht (D 636), Hoffnung (D 637), Elysium

 
Christiane Karg
Gisela Schenker
Wolfram Rieger
Daniel Pasche
Ticket order
Elisabeth Leonskaja
Marco Borggreve
22
August 2021
Sunday · 11:00 am
Piano recital

Elisabeth Leonskaja

Programm

Franz Schubert: Three Piano Pieces, D 946; Sonata in A minor, D 784; Sonata in D, D 850 „Gasteiner Sonate“

 
Elisabeth Leonskaja
Marco Borggreve
Ticket order
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
22
August 2021
Sunday · 04:00 pm
Lieder recital

Andrè Schuen · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: „Die schöne Müllerin“

 
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Minetti Quartett
Irène Zandel
Lars Anders Tomter

Minetti Quartett · Lars Anders Tomter

Programm

Wolfgang Amadeus Mozart: String Quintet in G minor, KV 516

Franz Schubert: String Quartet in A minor, D 804 „Rosamunde“

 
Minetti Quartett
Irène Zandel
Lars Anders Tomter
Ticket order
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet

Lied master class Brigitte Fassbaender

Programm

At the moment, only pass tickets are on sale (€ 50, valid for all master class events). Single tickets will be available at the ticket office starting on August 20, 2021.
 
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet
Ticket order
Marc-André Hamelin
Sim Canetty-Clarke
23
August 2021
Monday · 04:00 pm
Piano recital

Marc-André Hamelin

Programm

Franz Schubert: Theme with variations from „Divertissement sur des motifs originaux français“, D 823; Sonata in A minor, D 845

Gabriel Fauré: Nocturne in E-flat minor, op. 33/1; Nocturne in B, op. 33/2; Barcarolle in E-flat, op. 70

Claude Debussy: Préludes (selection)

 
Marc-André Hamelin
Sim Canetty-Clarke
Ticket order
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Olivier Darbellay
Isabelle Meister
Michael Gees
Hermann und Clärchen Baus

Christoph Prégardien · Olivier Darbellay · Michael Gees

Programm

Franz Schubert: Willkommen und Abschied, Die Sterne (D 939), Im Abendrot, Auf der Bruck

Benjamin Britten: Three Songs from „The Heart of the Matter“; Canticle III

Franz Lachner: Die Seejungfern, Der wunde Ritter, Ein Traumbild, Die Meerfrau

Conradin Kreutzer: Das Mühlrad

Franz Schubert: Erlkönig, Der Zwerg, Auf dem Strom

 
Christoph Prégardien
Marco Borggreve
Olivier Darbellay
Isabelle Meister
Michael Gees
Hermann und Clärchen Baus
Ticket order
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet

Lied master class Brigitte Fassbaender

Programm

At the moment, only pass tickets are on sale (€ 50, valid for all master class events). Single tickets will be available at the ticket office starting on August 20, 2021.
 
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet
Ticket order
David Fray
Jean-Baptiste Millot
24
August 2021
Tuesday · 04:00 pm
Piano recital

David Fray

Programm

Franz Schubert: Impromptus in C minor, D 899/1; Impromptus in G-flat, D 899/3; Fantasy in C, D 760 „Wandererfantasie“; Sonata in B-flat, D 960

 
David Fray
Jean-Baptiste Millot
Ticket order
Katharina Konradi
Christoph Gellert
Julia Kleiter
Daniel Kleiter
Sophie Rennert
Pia Clodi
Tara Erraught
Kristin Speed
Wolfram Rieger
Daniel Pasche

Katharina Konradi · Julia Kleiter · Sophie Rennert · Tara Erraught · Wolfram Rieger

Programm

Franz Schubert: Der 23. Psalm, Das Leben, Die Liebende schreibt, Nur wer die Sehnsucht kennt (D 877/1), Licht und Liebe, Lied der Anne Lyle, Coronach, Klage um Ali Bey, Des Mädchens Klage (D 191), Der Tod und das Mädchen, Die Gebüsche, Gott in der Natur

Robert Schumann: Three lieder for three female voices, op. 114

Felix Mendelssohn Bartholdy: Six Duets, op. 63

Johannes Brahms: Four Duets, op. 61; »Deutsche Volkslieder«

 
Katharina Konradi
Christoph Gellert
Julia Kleiter
Daniel Kleiter
Sophie Rennert
Pia Clodi
Tara Erraught
Kristin Speed
Wolfram Rieger
Daniel Pasche
Ticket order
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet

Lied master class Brigitte Fassbaender

Programm

At the moment, only pass tickets are on sale (€ 50, valid for all master class events). Single tickets will be available at the ticket office starting on August 20, 2021.
 
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet
Ticket order
Renaud Capuçon
Simon Fowler
Guillaume Chilemme
unbezeichnet
Adrien La Marca
Bernard Martinez
Gérard Caussé
Edgar Moreau
Matt Dine

Renaud Capuçon · Guillaume Chilemme · Adrien La Marca · Gérard Caussé · Edgar Moreau

Programm

Franz Schubert: String Quartet in D minor, D 810 „Der Tod und das Mädchen“

Anton Bruckner: String Quintet in F

 
Renaud Capuçon
Simon Fowler
Guillaume Chilemme
unbezeichnet
Adrien La Marca
Bernard Martinez
Gérard Caussé
Edgar Moreau
Matt Dine
Ticket order
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
25
August 2021
Wednesday · 08:00 pm
Lieder recital

Andrè Schuen · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: „Winterreise“

 
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet

Lied master class Brigitte Fassbaender

Programm

At the moment, only pass tickets are on sale (€ 50, valid for all master class events). Single tickets will be available at the ticket office starting on August 20, 2021.
 
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet
Ticket order
Sophie Rennert
Pia Clodi
Joseph Middleton
Sussie Ahlburg
26
August 2021
Thursday · 04:00 pm
Lieder recital

Sophie Rennert · Joseph Middleton

Programm

Franz Schubert: An die Laute; Lied des Orpheus, als er in die Hölle ging; Versunken, Die Spinnerin, Kolmas Klage, Erster Verlust, Gretchen im Zwinger, Gretchen am Spinnrade, Schwestergruß, Der Tod und das Mädchen

Gustav Mahler: Frühlingsmorgen, Erinnerung, Scheiden und Meiden, Nicht wiedersehen!; Five lieder on poems by Friedrich Rückert

 
Sophie Rennert
Pia Clodi
Joseph Middleton
Sussie Ahlburg
Ticket order
Renaud Capuçon
Simon Fowler
Victor Julien-Laferrière
Lyodoh Kaneko
David Fray
Jean-Baptiste Millot

Renaud Capuçon · Victor Julien-Laferrière · David Fray

Programm

Franz Schubert: „Arpeggione Sonata“ in A minor, D 821; Sonata in A for violin and piano, D 574; Piano Trio in B-flat, D 898

 
Renaud Capuçon
Simon Fowler
Victor Julien-Laferrière
Lyodoh Kaneko
David Fray
Jean-Baptiste Millot
Ticket order
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet

Lied master class Brigitte Fassbaender

Programm

At the moment, only pass tickets are on sale (€ 50, valid for all master class events). Single tickets will be available at the ticket office starting on August 20, 2021.
 
Brigitte Fassbaender
unbezeichnet
Ticket order
Mandelring Quartett
Uwe Arens
Josef Gilgenreiner
M. Fend
Shani Diluka
Liliroze

Mandelring Quartett · Josef Gilgenreiner · Shani Diluka

Programm

Antonín Dvořák: String Quartet in F, op. 96 »Amerikanisches Quartett«

Franz Schubert: Piano Quintet in A, D 667 »Forellenquintett«

 
Mandelring Quartett
Uwe Arens
Josef Gilgenreiner
M. Fend
Shani Diluka
Liliroze
Ticket order
Violeta Urmana
Christine Schneider
Helmut Deutsch
Shirley Suarez
27
August 2021
Friday · 08:00 pm
Lieder recital

Violeta Urmana · Helmut Deutsch

Programm

Franz Schubert: Die Gebüsche, Florio, Der Unglückliche, Im Freien, Herbst, Schwanengesang (D 744), Drang in die Ferne, Auf der Bruck, Der Winterabend, Dithyrambe

Gustav Mahler: „Lieder eines fahrenden Gesellen“; Des Antonius von Padua Fischpredigt, Wo die schönen Trompeten blasen, Trost im Unglück, Scheiden und Meiden

 
Violeta Urmana
Christine Schneider
Helmut Deutsch
Shirley Suarez
Ticket order
Baiba Skride
Marco Borggreve
Julia-Maria Kretz
unbezeichnet
Pauline Sachse
Shirley Suarez
Harriet Krijgh
Nancy Horowitz
Victor Julien-Laferrière
Lyodoh Kaneko

Baiba Skride · Julia-Maria Kretz · Pauline Sachse · Harriet Krijgh · Victor Julien-Laferrière

Programm

Franz Lachner: String Quintet in C, op. 121

Franz Schubert: String Quintet in C, D 956

 
Baiba Skride
Marco Borggreve
Julia-Maria Kretz
unbezeichnet
Pauline Sachse
Shirley Suarez
Harriet Krijgh
Nancy Horowitz
Victor Julien-Laferrière
Lyodoh Kaneko
Ticket order
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
28
August 2021
Saturday · 04:00 pm
Lieder recital

Andrè Schuen · Daniel Heide

Programm

Franz Schubert: „Schwanengesang“

 
Andrè Schuen
Guido Werner
Daniel Heide
Ulrike Mönnig
Ticket order
Francesco Piemontesi
Marco Borggreve
28
August 2021
Saturday · 08:00 pm
Piano recital

Francesco Piemontesi

Programm

Franz Schubert: Allegretto in C minor, D 915; Six Moments musicaux, D 780; Sonata in A, D 959

 
Francesco Piemontesi
Marco Borggreve
Ticket order
Jerusalem Quartet
Felix Broede
Novus String Quartet

Jerusalem Quartet · Novus String Quartet

Programm

Wolfgang Amadeus Mozart: String Quartet in D, KV 575

Franz Schubert: String Quartet in G minor, D 173

Felix Mendelssohn Bartholdy: String Octet in E-flat, op. 20

 
Jerusalem Quartet
Felix Broede
Novus String Quartet
Ticket order

September 2021

Lucas und Arthur Jussen
Marco Borggreve
30
September 2021
Thursday · 08:00 pm
Piano recital

Lucas und Arthur Jussen

Programm

Franz Schubert: Rondo in A, D 951; Impromptus D 899/2 and 3

Felix Mendelssohn Bartholdy: Andante and Allegro brillante in A, op. 92

Franz Schubert: Four Polonaises, D 599; Impromptus D 935/2 and 3; Eight variations in C on a theme from the opera „Marie“ by Hérold, D 908

 
Lucas und Arthur Jussen
Marco Borggreve
Ticket order

October 2021

Guy Braunstein
Boaz Arad
Khatia Buniatishvili
Gavin Evans
01
October 2021
Friday · 04:00 pm
Chamber concert

Guy Braunstein · Khatia Buniatishvili

Programm

Franz Schubert: »Arpeggione-Sonate« in A minor, D 821

Johannes Brahms: Violin Sonata in G, op. 78

César Franck: Violin Sonata in A

 
Guy Braunstein
Boaz Arad
Khatia Buniatishvili
Gavin Evans
Ticket order
Igor Levit
Felix Broede
01
October 2021
Friday · 08:00 pm
Piano recital

Igor Levit

Programm

Franz Schubert: Six Moments musicaux, D 780; Sonata in B-flat, D 960

 
Igor Levit
Felix Broede
Ticket order
Apollon Musagète Quartett
Marco Borggreve
Marie-Elisabeth Hecker
Benjamin Ealovega

Apollon Musagète Quartett · Marie-Elisabeth Hecker

Programm

Franz Schubert: String Quartet in B-flat, D 68; String Quartet in E, D 353; String Quintet in C, D 956

 
Apollon Musagète Quartett
Marco Borggreve
Marie-Elisabeth Hecker
Benjamin Ealovega
Ticket order
Julia Hagen
Neda Navaee
Igor Levit
Felix Broede
02
October 2021
Saturday · 08:00 pm
Chamber concert

Julia Hagen · Igor Levit

Programm

Ludwig van Beethoven: Sonata in F, op. 5/1

Felix Mendelssohn Bartholdy: Sonata in B-flat, op. 45

Ludwig van Beethoven: Sonata in D, op. 102/2

Felix Mendelssohn Bartholdy: Sonata in D, op. 58

 
Julia Hagen
Neda Navaee
Igor Levit
Felix Broede
Ticket order
Candida Thompson
Marco Borggreve
Harriet Krijgh
Nancy Horowitz
Alexander Gavrylyuk
Marco Borggreve

Candida Thompson · Harriet Krijgh · Alexander Gavrylyuk

Programm

Franz Schubert: Piano Trio Movement in E-flat, D 897 „Notturno“

Felix Mendelssohn Bartholdy: Piano Trio in D minor, op. 49

Sergei Rachmaninow: Piano Trio in D minor, op. 9 „Trio élégiaque“

 
Candida Thompson
Marco Borggreve
Harriet Krijgh
Nancy Horowitz
Alexander Gavrylyuk
Marco Borggreve
Ticket order
Lucas und Arthur Jussen
Marco Borggreve
03
October 2021
Sunday · 04:00 pm
Piano recital

Lucas und Arthur Jussen

Programm

Franz Schubert: Rondo in A, D 951; Impromptus D 899/2 and 3

Felix Mendelssohn Bartholdy: Andante and Allegro brillante in A, op. 92

Franz Schubert: Four Polonaises, D 599; Impromptus D 935/2 and 3; Eight variations in C on a theme from the opera „Marie“ by Hérold, D 908

 
Lucas und Arthur Jussen
Marco Borggreve
Ticket order
Fatma Said
Felix Broede
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Nils Mönkemeyer
Irène Zandel
William Youn
Irène Zandel

Fatma Said · Sabine Meyer · Nils Mönkemeyer · William Youn

Programm

Louis Spohr: Zwiegesang, Sehnsucht, Wiegenlied in drei Tönen, Wach auf

Carl Reinecke: Clarinet Trio in A, op. 264

Franz Schubert: Der Tod und das Mädchen, Ganymed, Nachtviolen, Der Zwerg

Wolfgang Amadeus Mozart: Variations on „Hélas, j‘ai perdu mon amant“, KV 360

Franz Schubert: Der Hirt auf dem Felsen

 
Fatma Said
Felix Broede
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Nils Mönkemeyer
Irène Zandel
William Youn
Irène Zandel
Ticket order
Hyeyoon Park
Giorgia Bertazzi
Timothy Ridout
Kaupo Kikkas
Kian Soltani
Holger Hage / DG
Benjamin Grosvenor
Patrick Allen/Opera Omnia

Hyeyoon Park · Timothy Ridout · Kian Soltani · Benjamin Grosvenor

Programm

Gustav Mahler: Piano Quartet Movement in A minor

Richard Strauss: Piano Quartet in C minor, op. 13

Johannes Brahms: Piano Quartet in C minor, op. 60

 
Hyeyoon Park
Giorgia Bertazzi
Timothy Ridout
Kaupo Kikkas
Kian Soltani
Holger Hage / DG
Benjamin Grosvenor
Patrick Allen/Opera Omnia
Ticket order
Dover Quartet
Pavel Haas Quartett
Marco Borggreve
04
October 2021
Monday · 08:00 pm
Chamber concert

Dover Quartet · Pavel Haas Quartett

Programm

Felix Mendelssohn Bartholdy: String Quartet in E-flat, op. 12

Bedřich Smetana: String Quartet No. 2 in D minor

Felix Mendelssohn Bartholdy: String Octet in E-flat, op. 20

 
Dover Quartet
Pavel Haas Quartett
Marco Borggreve
Ticket order
Armida Quartett
Felix Broede
Knut Sundquist
Øivind Arvola
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Bruno Schneider
unbezeichnet
Dag Jensen
unbezeichnet

Armida Quartett · Knut Sundquist · Sabine Meyer · Bruno Schneider · Dag Jensen

Programm

Franz Schubert: String Quartet in B-flat, D 112; Octet in F, D 803

 
Armida Quartett
Felix Broede
Knut Sundquist
Øivind Arvola
Sabine Meyer
Christian Ruvolo
Bruno Schneider
unbezeichnet
Dag Jensen
unbezeichnet
Ticket order
»Kакой еще фестиваль в мире открыл сразу пять музеев, связанных с музыкой, — не всегда больших, но всегда интересных?«

Colta, Russia