Schubertiade events

2019 Season Overview


April 2019

Saturday, April 27, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Sophie Rennert, David Bergmüller Details

Sunday, April 28, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Armida Quartett, Kit Armstrong Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Lucilla Galeazzi, Marcello Vitale, Carmine Bruno Details

Monday, April 29, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Filippo Gorini Details

Tuesday, April 30, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Sophie Rennert, Benjamin Appl, Barbara Buntrock, u.a. Details



May 2019

Wednesday, May 01, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Mandelring Quartett, Minetti Quartett Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Kit Armstrong Details

Thursday, May 02, 2019

4:00 pm   Markus-Sittikus-Saal   Hohenems Ulla Hahn, Kit Armstrong Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Daniel Behle, Sveinung Bjelland Details

Friday, May 03, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Pavel Haas Quartett, Pavel Nikl Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Benjamin Appl, Graham Johnson Details

Saturday, May 04, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Anna Lucia Richter, Sabine Winter, Isabel Pfefferkorn, u.a. Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Elisabeth Leonskaja Details

Sunday, May 05, 2019

11:00 am   Markus Sittikus Hall   Hohenems Elias String Quartet Details

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Christina Landshamer, Daniel Behle, Benjamin Appl, u.a. Details

Friday, May 24, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Aaron Pilsan Details

Saturday, May 25, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Aaron Pilsan, Quartetto di Cremona Details



June 2019

Saturday, June 22, 2019

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Cuarteto Casals, Clemens Hagen Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Mauro Peter, Helmut Deutsch Details

Sunday, June 23, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Pavel Haas Quartett, Alois Posch, Boris Giltburg Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg William Youn Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Thomas Hampson, Wolfram Rieger Details

Monday, June 24, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Alfred Brendel Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Christoph Prégardien, Michael Gees Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Gabriel Le Magadure, Raphaël Merlin, Shani Diluka Details

Tuesday, June 25, 2019

10:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Master class Sir András Schiff and Robert Holl (June 25-27) Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Renaud Capuçon, David Fray Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Christiane Karg, Sophie Rennert, Mauro Peter, Andrè Schuen, u.a. Details

Wednesday, June 26, 2019

10:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Master class Sir András Schiff and Robert Holl (June 25-27) Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Elisabeth Kulman, Eduard Kutrowatz Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Renaud Capuçon, Guillaume Chilemme, Adrien La Marca, u.a. Details

Thursday, June 27, 2019

10:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Master class Sir András Schiff and Robert Holl (June 25-27) Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Andrè Schuen, Daniel Heide Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Till Fellner Details

Friday, June 28, 2019

11:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Alfred Brendel und Peter Gülke Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Apollon Musagète Quartett Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Sir András Schiff, Robert Holl, Sophie Rennert, u.a. Details

Saturday, June 29, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Hagen Quartett Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Paul Lewis Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Matthias Goerne, Sarah Christ Details

Sunday, June 30, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Sir András Schiff Details



July 2019

Saturday, July 13, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Kian Soltani, Aaron Pilsan Details

Sunday, July 14, 2019

11:00 am   Markus Sittikus Hall   Hohenems Lucas und Arthur Jussen Details



August 2019

Saturday, August 24, 2019

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Jerusalem Quartet, Elisabeth Leonskaja Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Ian Bostridge, Julius Drake Details

Sunday, August 25, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Jörg Widmann, Carsten Duffin, Diego Chenna, Carolin Widmann, u.a. Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Marc-André Hamelin Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Andrè Schuen, Daniel Heide Details

Monday, August 26, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Master class Edith Mathis
(August 26-30)
Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Brenda Rae, Jörg Widmann, Malcolm Martineau Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Schumann Quartett, Kit Armstrong Details

Tuesday, August 27, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Master class Edith Mathis
(August 26-30)
Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Artemis Quartett Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Martin Mitterrutzner, Gerold Huber Details

Wednesday, August 28, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Master class Edith Mathis
(August 26-30)
Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Francesco Piemontesi Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Violeta Urmana, Helmut Deutsch Details

Thursday, August 29, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Master class Edith Mathis
(August 26-30)
Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Baiba Skride, Lise Berthaud, Harriet Krijgh, Lauma Skride Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Julia Kleiter, Tara Erraught, Pavol Breslik, Andrè Schuen, u.a. Details

Friday, August 30, 2019

10:00 am   Kleiner Dorfsaal   Schwarzenberg Master class Edith Mathis
(August 26-30)
Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Ning Feng, Igor Levit Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Diana Damrau, Xavier de Maistre Details

Saturday, August 31, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Wiener Klaviertrio Details

4:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Sophie Rennert, Helmut Deutsch Details

8:00 pm   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Igor Levit Details



September 2019

Sunday, September 01, 2019

11:00 am   Angelika Kauffmann Hall   Schwarzenberg Ning Feng, Igor Levit Details

Friday, September 20, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Christian Gerhaher, Gerold Huber Details

Saturday, September 21, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Gautier Capuçon, Frank Braley Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Marc Bouchkov, Jonian-Ilias Kadesha, Adrien Boisseau, u.a. Details



October 2019

Wednesday, October 02, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Emerson String Quartet Details

Thursday, October 03, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Apollon Musagète Quartett Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Christiane Karg, Sabine Meyer, Malcolm Martineau Details

Friday, October 04, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems David Fray Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Christoph Prégardien, Michael Gees Details

Saturday, October 05, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Sabine Meyer, Mischa Meyer, Bertrand Chamayou Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Modigliani Quartett, Laurène Durantel, Frank Braley Details

Sunday, October 06, 2019

11:00 am   Markus Sittikus Hall   Hohenems Modigliani Quartett, Sabine Meyer, Daniel Müller-Schott Details

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Tal & Groethuysen, Sergey Malov, Raphaela Gromes Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Günther Groissböck, Gerold Huber Details

Monday, October 07, 2019

4:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems David Fray, Jacques Rouvier, Fatma Said Details

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Daniel Müller-Schott, Francesco Piemontesi Details

Tuesday, October 08, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Liza Ferschtman, István Várdai, Elisabeth Leonskaja Details

Wednesday, October 09, 2019

8:00 pm   Markus Sittikus Hall   Hohenems Marie-Sophie Pollak, Diana Haller, Dean Power, David Steffens, u.a. Details